Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Nowa Sól położone jest w zachodniej części Polski, na pograniczu Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska; w południowo-wschodniej części RDLP Zielona Góra. Od północnego zachodu graniczy z Nadleśnictwem Zielona Góra, od północy z Nadleśnictwem Przytok, od północnego-wschodu z Nadleśnictwem Sława Śląska, od południowego-wschodu z Nadleśnictwem Głogów (RDLP Wrocław), od południa z Nadleśnictwem Szprotawa a od zachodu z Nadleśnictwem Krzystkowice.

Grunty Nadleśnictwa Nowa Sól położone są na terenie województwa lubuskiego w powiecie nowosolskim, w gminach: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Otyń, Siedlisko, oraz w miastach Nowa Sól i Kożuchów, w powiecie zielonogórskim, w gminach: Nowogród Bobrzański, Świdnica i Zielona Góra, w powiecie żagańskim w gminie Brzeźnica oraz w powiecie wschowskim w gminie Sława.
 
Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów:
  • Przyborów     -   7 928,86 ha 
  • Kożuchów     - 10 407,61 ha
  • Niwiska         -   6 007,48 ha
  • Razem           - 24 343,95 ha
Terytorialny zasięg działania Nadleśnictwa Nowa Sól ma powierzchnię 58 048 ha.
 
Lasy Nadleśnictwa Nowa Sól w większości stanowią fragment Borów Zielonogórskich. Południowa część lasów wchodzi w skład Borów Dolnośląskich.
 
Obecnie Nadleśnictwo Nowa Sól podzielone jest na trzy obręby i trzynaście leśnictw:
Obręb Przyborów:
1. Leśnictwo Przyborów,
2. Leśnictwo Odra,
3. Leśnictwo Siedlisko,
4. Leśnictwo Stany.
 
Obręb Kożuchów:
1. Leśnictwo Kiełcz,
2. Leśnictwo Książ,
3. Leśnictwo Mirocin,
4. Leśnictwo Nowa Sól,
5. Leśnictwo Solniki,
6. Leśnictwo Tarnów.
 
Obręb Niwiska:
1. Leśnictwo Niwiska,
2. Leśnictwo Jarogniewice,
3. Leśnictwo Przylaski.
 
W skład Nadleśnictwa Nowa Sól wchodzą także:
 
W zasięgu działania Nadleśnictwa znajdują się obiekty przyrodnicze o randze ponadregionalnej takie jak starorzecza Odry, lasy łęgowe (http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/index/4991 ) a także najgrubszy wiąz szypułkowy w Lasach Państwowych.
Na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól, we wsi Przyborów znajduje się inne miejsce startów i lądowań, które służy do gaszenia pożarów i innych akcji ratowniczych.
 


Wyświetl większą mapę