Lista aktualności Lista aktualności

Plogging w nowosolskich lasach

Termin plogging ukłuli Szwedzi. Połączyli oni dwa słowa: "jogging" oraz szwedzkie "plocka upp", czyli podnosić.

Plogging to dyscyplina sportu, która łączy przyjemne z pożytecznym, czyli biegania ze sprzątaniem. Ten sposób spędzania wolnego czasu, jest popularny głównie w Skandynawii, ale już znalazł wielu entuzjastów na całym świecie. O ploggersach zrobiło się głośno w różnych częściach świata, za sprawą mediów społecznościowych – wzmianki o ploggingu pojawiły się w Berlina ,Paryżu, Moskwie, czy też w Nowy Jorku. W nadchodzący weekend do tego grona dołączy także Nowa Sól – przekonuje Beata Kątna z nadleśnictwa Nowa Sól

Jak powstała idea ploggingu?

Można powiedzieć, że geneza tej dyscypliny zrodziła się z miłości do piękna i środowiska. Na świecie zaczęło się od tego, że osoby trenujące bieganie w terenach leśnych, parkach i miastach, miały dość śmieci porozrzucanych po trawnikach, parkach, ulicach i lasach. Biegacze postanowili oprócz chęci do biegania mieć przy sobie również worki na śmieci, aby w razie potrzeby móc  posprzątać tam gdzie inni naśmiecili., dając tym samym dobry przykład społeczeństwu.

CO? GDZIE? KIEDY?

Zapraszamy na akcję „Mój plogging dla Ziemi” która odbędzie się 6 kwietnia na terenie nowosolskich lasów (zbiórka w sobotę 06.04. o godzinie 9.30 przy „parkingu leśnym” naprzeciwko nowosolskiego szpitala) oraz 07.04 o godzinie 13.00, na terenie ścieżki przyrodniczej „Łęgi nadodrzańskie” (dokładna lokalizacja zaznaczona na mapie).

Imprezy towarzyszące:

„Spotkanie z przyrodą” Zabawy edukacyjne przeznaczone dla dzieci i młodzieży, zajęcia będą odbywać się na terenie ścieżki przyrodniczej „Łęgi nadodrzańskie” 07.04.2019. Zbiórka uczestników 13.50-14.00. Czas trwania zajęć 60 min. Dzieci podczas zajęć będą przebywać na terenie ścieżki przyrodniczej „Łęgi nadodrzańskie”. Zajęcia edukacyjne przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym, w przypadku chęci uczestnictwa dzieci młodszych istnieje taka możliwość – uczestnictwo w takim przypadku wraz z opiekunem.

 

„Rodzinny Piknik” podsumowanie akcji. Termin 07.04.2019 godzina 15.30

(po oficjalnym zakończeniu akcji „Plogging dla Ziemi”). Organizator zapewnia kawę, herbatę, skromny ciepły posiłek. Piknik skierowany jest do uczestników dwudniowej akcji „Plogging dla Ziemi”.

 

„Mój plogging dla Ziemi” konkurs fotograficzny w Tygodniku Krąg

 

Wszelkie informację pod nr tel. 601623729 Beata Kątna specjalista ds. edukacji leśnej i ochrony przyrody.