Regulamin ścieżki przyrodniczo-edukacyjej ,,Solniki"

Załącznik nr 6 do Zarządzenia nr 3/2023

Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowa Sól

z dnia 17.05.2023 r.

 

Regulamin ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej ,,Solniki”

 

  1. Regulamin ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Solniki” określa warunki z jej korzystania.
  2. Każda osoba korzystająca ze ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Solniki” wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień.
  3. Każda osoba korzystająca ze ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, zobowiązana jest do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  4. Ścieżka przyrodniczo-leśna ,,Solniki” jako obiekt zachowujący leśny charakter terenu, pełni funkcję edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć grupowych dla placówek oświatowych.
  5. Oprowadzenia po ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej ,,Solniki” dokonuje pracownik nadleśnictwa, po uprzednim umówieniu z osobą odpowiedzialną za edukację przyrodniczo-leśną w nadleśnictwie.
  6. Oprowadzenie po ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej ,,Solniki” odbywa się zasadniczo w każdy czwartek w godzinach 9:00-15:00. Poza tym terminem oprowadzanie po ścieżce może mieć miejsce w wyjątkowych przypadkach, po uprzednim umówieniu z osobą odpowiedzialną za edukację przyrodniczo-leśną w nadleśnictwie.
  7. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze ścieżki na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia– na odpowiedzialność opiekuna.
  8. W przypadku grupy zorganizowanej, organizatorem spotkania na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej ,,Solniki” może być wyłącznie osoba pełnoletnia, biorąca odpowiedzialność za pozostałych członków grupy.
  9. Zarówno poszczególne odcinki ścieżki, jak i cała ścieżka mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów, np. pojawienia się groźnych chorób. Będą one wówczas oznaczone tablicami Zakaz Wstępu, taśmą ostrzegawczą, w inny czytelny sposób bądź zostanie wyznaczona trasa alternatywna, umożliwiająca obejście miejsc, gdzie prowadzone są prace leśne.
  10. Ze względów bezpieczeństwa nie należy zbaczać z wyznaczonych tras ścieżki.
  11. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Solniki” ma charakter terenowy i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować na niej szczególną ostrożność. Wzdłuż ścieżki mogą rosnąć rośliny trujące. W przypadku ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem.
  12. Należy pamiętać, że na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty i konary drzew, itp. (tj. drzewa i konary złamane i powalone przez wiatr, śnieg, okiść, drzewa ścięte przez bobry itp.). Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszemu, powinny być w miarę możliwości zgłaszane miejscowemu leśniczemu lub do biura Nadleśnictwa Nowa Sól, tel. (+48) 68 387 24 31.
  13. Na odcinkach ścieżki, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
  14. Korzystanie ze ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej ,,Solniki” jest bezpłatne.
  15. Turysta zobowiązany jest do zachowania porządku na terenie lasu oraz do przestrzegania nakazów i obowiązków wynikających z Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku, w tym do unikania hałasowania, które może powodować płoszenie zwierząt.
  16. Na terenach leśnych obowiązuje zakaz puszczania zwierząt domowych luzem.
  17. Nadleśnictwo Nowa Sól nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia, które mogą zaistnieć w wyniku działania sił przyrody, innych zdarzeń nadzwyczajnych oraz nieostrożności korzystających ze ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej ,,Solniki”.
  18. Niestosowanie się do postanowień niniejszego regulaminu związane jest z odpowiedzialnością zakreśloną treścią przepisów prawa w tym odpowiedzialnością karną i cywilnoprawną.
  19. Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia Straży Pożarnej, tel. 998 lub 112 (art. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej).