Lista aktualności Lista aktualności

Skłusowany wilk w Niwiskach

Zima to poniekąd najcięższa pora roku dla zwierząt, jednak to jej schyłek okazał się tragiczny w skutkach dla wilka z Nadleśnictwa Nowa Sól. Marek Piętka - miejscowy leśniczy 13 marca na terenie Leśnictwa Niwiska znalazł ciało martwego wilka.

Podczas obchodu lasu leśniczy  w bliskiej odległości miejscowości Niwiska natknął się na martwego wilka, niezwłocznie informację przekazał do nadleśnictwa, do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, niestety na pomoc było już za późno. Prawdopodobnie wilk zerwawszy się z wnyka szukał ukojenia w pobliskim rowie, gdzie znalazł go leśniczy.

Trudno po pierwszych oględzinach stwierdzić jaką odległość mógł pokonać z zaciśnięta na podbrzuszu stalową linką. „To duża strata, prawdopodobnie jest to młody wilk, który oddzielił się od rodzicielskiej watahy w poszukiwaniu własnej drogi. W ostatnim czasie na terenie Leśnictwa Niwiska leśniczy widywał ślady samotnego, prawdopodobnie młodego wilka – mógł być to właśnie ten osobnik-są to jednak tylko nasze przypuszczenia" dodaje Beata Kątna zajmująca się w nadleśnictwie m.in. ochroną przyrody.

Oględziny nie pozostawiły złudzeń, wilk został skłusowany, na jego ciele widniała zaciśnięta stalowa linka jakiej używają kłusownicy w zakładanych przez siebie a następnie pozostawianych w lesie śmiercionośnych pułapkach.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 12.10.2011 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. nr 237 z 2011r., poz. 1419) wilk znajduję się pod ścisła ochroną. Gatunek ten spełnia ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym i jest naturalnym regulatorem liczebności i stanu zdrowotnego zwierzyny łownej. Mimo doniesień o nowych miejscach występowania na terenie całego kraju, wilk wciąż jest gatunkiem dość rzadkim, wymagającym ochrony.

Podczas październikowej inwentaryzacji dzików metodą próbnych pędzeń, służbie leśnej udało się zaobserwować watahę liczącą 7 osobników., jednak do szerszej publiczności wiadomość o obecności wilków w pod zielonogórskich miejscowościach dotarła dopiero w ostatnich miesiącach z dzięki nagraniu z leśnej kamery. Nagranie spacerujących wilków wzbudziło duże zainteresowanie nie tylko prasy, ale także mieszkańców Zielonej Góry i jej okolic. 

Coraz częstsze spotkania z tym skrytym zwierzęciem są powodem do radości. Świadczą o skutecznej realizacji funkcji ochronnych przez Administrację Lasów Państwowych. Te niewątpliwie wspaniałe zwierzęta na dobre zadomowiły się w zielonogórskich lasach.

Przypuszczamy, że kłusownik zakładał wnyki z myślą o sarnach, dzikach czy jeleniach, niestety problem kłusownictwa w Polsce jest wciąż aktualny. Urządzenia wykorzystywane przez kłusowników są bardzo niebezpieczne nie tylko dla dzikich zwierząt, mogą wyrządzić sporą krzywdę również ludziom i ich pupilom, dlatego pamiętajmy aby w lesie spacerować z psem jedynie na smyczy.

Wszystkich, którzy napotkają w lesie śmiercionośne pułapki, wnyki, prosimy o niezwłoczne powiadomienie służby leśnej bądź policji. Pod żadnym pozorem nie należy samemu dotykać wnyków. Mogą okazać się szalenie niebezpieczne.