Lista aktualności Lista aktualności

Nowosolskie domki dla dzikich pszczół.

W dniu 27.06.2019 na terenie Parku Krasnala w Nowej Soli odbyły się warsztaty ekologiczne budowy hoteli dla owadów zapylających Nasi skrzydlaci Przyjaciele. Warsztaty prowadzili pracownicy  Nadleśnictwa Nowa Sól służąc swoją wiedzą i pomocą techniczną.

Na początku przedstawiciele rejonowego koła pszczelarzy zapoznali uczestników warsztatów z problemem wymierania pszczół i podstawowymi wiadomościami na temat życia pszczół.

Następnie drużyny zostały zapoznane z projektem hotelu oraz dostępnymi materiałami i zasadami ustawiania hoteli w terenie.

W warsztatach brało udział 10 drużyn (7 firmowych: MZGiK, Enea, Urząd Miasta, Muzeum Miejskie, PSP, Przedszkole Nr 5, Nadleśnictwo i 3 drużyny rodzinne) 2-3 osobowych oraz grupa dzieci z Przedszkola Nr 5. Do dyspozycji budujących były: deski, wydrążone pnie, cegły gliniane ,cegły dziurawki , pęczki trzciny i bambusa , szyszki sosnowe, pieńki drewna i kostki drewna z nawierconymi otworami. W warsztatach uczestniczyło łącznie ok.50 osób. Dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 5 w ramach warsztatów malowały kolorowanki o pszczołach.

Dzięki dużemu zaangażowaniu budujących hotele powstawały w szybkim tempie i wykorzystano do ich budowy cały przygotowany materiał. Wykonano 13 hoteli, które zostaną ustawione na terenie miasta Nowa Sól.

Kiedyś dzikie pszczoły zasiedlały strzechy domów, gliniane ściany i drewniane budynki gospodarcze, dziś brakuje takich miejsc i dlatego budowanie hoteli dla owadów ma takie znaczenie. Nie należy obawiać się dzikich pszczół, ponieważ nie są one agresywne i nie atakują ludzi.

Hotele dla owadów zasiedlane są przez dzikie pszczoły: murarkę ogrodową, porobnicę włochatkę, nożycówkę pospolitą, trzmiele, biedronki i złotooki. Hotele ustawiamy frontem w kierunku południowym lub południowo-wschodnim, w zacisznym i nieprzewiewnym miejscu. Aby zapewnić pszczołą dobre warunki bytowania należy ustawić hotel w sąsiedztwie roślin i zapewnić dostęp do wody. Dzięki pracy pszczół możemy cieszyć się z urodzaju owoców i warzyw w naszych ogrodach. Pszczoła murarka, aby zaopatrzyć w pyłek jedną komorę z larwą musi odwiedzić 1200 kwiatów, a zakłada od kilku do 20 komór.

W trakcie podsumowania warsztatów drużyny  otrzymały podziękowania, zestaw upominków i miód.

Warsztaty zorganizowało Nadleśnictwo Nowa Sól i Fundacja Enea.