Lista aktualności Lista aktualności

Leśne Granie na Polanie

7 czerwca br. już po raz trzeci odbyło się wyjątkowe wydarzenie w sercu Puszczy Tarnowskiej pod nazwą "Leśne Granie na Polanie"

Dostępne przekazy zdają się wskazywać, że wiele lat temu w centrum kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Tarnowska, miały miejsce koncerty muzyczne organizowane przez władców księstwa siedlisko-bytomskiego - ówczesnych gospodarzy znaczącej części Puszczy. Organizowany przez nadleśnictwo koncert w samym jej sercu otrzymał nazwę ,,Leśne Granie na Polanie” i jest wydarzeniem przeznaczonym dla miłośników dobrej muzyki w niezwykłej scenerii.

Wydarzenie odbyło się 7 czerwca br., a jego celem były działania edukacyjno-informacyjne, dotyczące Lasów Państwowych, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, a także społecznych funkcji lasu.

,,Leśne Granie na Polanie” wydarzeniem przeznaczonym dla miłośników dobrej muzyki w niezwykłej scenerii - w tegorocznej edycji na leśnej scenie wystąpił nowosolski teatr Terminus a Quo oraz zespół Kolektyw FAM.

Podczas wydarzenia zaprezentowano stoiska edukacyjne „Leśna Osada” – specjalne punkty, w których prowadzone były działania edukacyjno-informacyjne z wykorzystaniem Indeksu Przyjaciela Lasu. Ich celem było rzetelne przedstawienie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej realizowanej przez Lasy Państwowe. W ramach „Leśnej Osady” przedstawiono następujące punkty tematyczne:

  1. Z zielnika leśnika – o mocach zaklętych w roślinach

Warsztaty zielarskie prowadzone przez edukatorów leśnych w nawiązaniu do cyklu publikowanego na fanpage’u Nadleśnictwa Sława Śląska. Uczestnicy poznali właściwości roślin oraz przepisy na naturalne przetwory ziół.

  1. Ptaki szponiaste

Prezentacja żywego ptaka drapieżnego przez leśnika – pasjonata sokolnictwa. Uczestnicy z ciekawością słuchali informacji o ich biologii, morfologii, sposobach polowania i środowisku życia na przykładzie myszołowa rdzawosternego.  

  1. Kulturotwórcza rola lasu

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych, promujące artystyczny wymiar natury i inspirującą rolę lasu.

  1. Cykl „Od nasionka do drzewa”

Prezentacja nasion różnych gatunków drzew oraz sadzonek, które z nich wyrosły. Celem było podkreślenie znaczenia drewna jako ekologicznego i odnawialnego surowca. W ramach punktu edukacyjnego uczestnicy rozpoznawali pędy drzew.

  1. Drewno – surowiec doskonały

W ramach punktu wykorzystano ksylotekę – zestaw drewnianych książek wytworzonych z różnych gatunków drzew, które posiadają na „okładce” opisy właściwości drewna gatunku, z którego zostały stworzone.

  1. Pszczelarstwo – rola jaką pszczoły odgrywają w przyrodzie

Uczestnicy wydarzenia słuchali o niesamowitej roli, jaką pszczoły i inne zapylacze odgrywają w przyrodzie. Dowiedzieli się m.in. jak podczas zapylania roślin pszczoły miodne zbierają pyłek, z którego powstają niezwykle cenne produkty: miód, wosk, pierzga, propolis, mleczko pszczele czy jad pszczeli.

  1. Dodatkowo, w ramach „Leśnej Osady”, edukatorzy promowali dwa programy Lasów Państwowych:
  • „Regionalny program przywracania historycznych odmian drzew owocowych uprawianych na Ziemi Lubuskiej, realizowany przez nadleśnictwa RDLP w Zielonej Górze w latach 2023–2030”. Uczestnicy, którzy zdobyli wszystkie pieczątki w Indeksie Przyjaciela Przyrody, otrzymywali sadzonkę starej odmiany drzewa owocowego.
  • „Zanocuj w lesie” – po wydarzeniu, pod okiem instruktora bushcraftu i survivalu, odbyło się nocowanie w lesie. Szkolenie objęło m.in. poruszanie się z kompasem, zasady pakowania survivalowego ekwipunku, uzdatnianie wody, podstawy samoobrony oraz wykorzystanie żywności typu „ready to eat”.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy wsparli zbiórkę charytatywną na leczenie Pani Marty Śnieżek – dzięki Waszej hojności udało się zebrać 2280 zł! (ciasta domowego wypieku były przepyszne).

Kolejną edycję wydarzenia zaplanowano w "Gaju Wandy" w przyszłym roku (teren Nadleśnictwa Sława Śląska).