Lista aktualności Lista aktualności

Daglezja króluje w Bytomiu Odrzańskim

Zwyczaj stawiania „żywej" choinki na Rynku w Bytomiu Odrzańskim jest już wieloletnią tradycją.

Akcje „Choinka od leśnika" uważamy za rozpoczętą. Wzorem lat ubiegłych wraz z pierwszymi oznakami nadchodzącej zimy Tomasz Szwaja zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Nowa Sól udał się na wielogodzinne poszukiwania choinki idealnej, abyśmy mogli z dumą przekazać ją burmistrzowi Bytomia Odrzańskiego Jackowi Sauterowi.

Poszukiwania choinki idealnej nie były łatwe, drzewko bożonarodzeniowe musi bowiem spełniać wiele wymagań, do których niewątpliwie należy wysokość. Drzewko powinno być jak najwyższe tak, aby było dobrze widoczne z każdego nawet najbardziej oddalonego miejsca na Rynku, oprócz tego dobrze aby było także symetrycznie i „bogato" ugałęzione a co najważniejsze, aby jego zapach roznosił się na całą okolicę zapowiadając nadchodzące święta. Ostatecznie wybór padł na daglezję z Leśnictwa Przyborów, której wielka zaleta jest intensywny zapach.

Najtrudniejszą operacją wbrew pozorom nie było ścięcie drzewka, jednak jego przewiezienie na miejski Rynek. Zanim mieszkańcy ujrzeli piękne, wysokie świąteczne drzewko teren na którym stanęło musiał zostać odpowiednio przygotowany tak, aby ozdoba świąt stała stabilnie i bezpiecznie nawet w przypadku silnych wiatrów.

„Koszt choinki nie jest duży, ponieważ Nadleśnictwo Nowa Sól robi nam przysługę. Koszty jakie ponosimy przy choince to sprzęt niezbędny do transportu i montażu. Gdybyśmy mieli ogromny budżet moglibyśmy kupić wielką sztuczną choinkę jednak wielu mieszkańców ceni sobie to, że nasza choinka jest naturalna" – mówi burmistrz Jacek Sauter.