Asset Publisher Asset Publisher

Procedura zgłoszeń wewnętrznych Nadleśnictwa Nowa Sól

Sygnalisto!

zanim dokonasz zgłoszenia wewnętrznego zapoznaj się z poniższymi informacjami:

  1. Zgłoszenie będzie rozpatrywane zgodnie z zapisami ustawy z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów (dalej: Ustawa o ochronie sygnalistów) dostępnej pod linkiem:

 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240000928.

  1. Ustawa o ochronie sygnalistów określa m.in. kto może dokonać zgłoszenia wewnętrznego (m.in. obecny lub były pracownik) a także zakres spraw, których może dotyczyć zgłoszenie (wskazany zakres spraw może zostać rozszerzony w procedurze zgłoszeń wewnętrznych naszej organizacji, dlatego przed dokonaniem zgłoszenia zapoznaj się z tym dokumentem).
  2. Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie sygnalistów, sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 tej ustawy od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
  3. Ustawa o ochronie sygnalistów wskazuje, że sygnalistą jest osoba fizyczna, która przekazuje informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym                   z pracą, w tym:
  1. pracownik;
  2. pracownik tymczasowy;
  3. osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  4. przedsiębiorca;
  5. prokurent;
  6. akcjonariusz lub wspólnik;
  7. członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  8. osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
  9. stażysta;
  10. wolontariusz;
  11. praktykant;
  12. funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r.                        o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);
  13. żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834).
  1. Ustawę o ochronie sygnalistów stosuje się także do osoby fizycznej, o której mowa powyżej, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji                  o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.

Dlatego na formularzu zgłoszenia zostaniesz poproszony o wskazanie tego „kontekstu związanego z pracą” (tj. co łączy lub łączyło Cię z naszą organizacją).

 

Procedura zgłoszeń wewnętrznych naszej organizacji wyklucza zgłoszenia anonimowe.

  1. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera mechanizmy chroniące sygnalistów                 (a czasem także inne osoby np. pomagające w dokonaniu zgłoszenia) m.in. przed działaniami odwetowymi.
  2. Po dokonaniu zgłoszenia (na następnej stronie) otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia (w formacie pdf – do pobrania) – nie zapisuj tego pliku na urządzeniu kontrolowanym przez inne osoby.
  3. Po dokonaniu zgłoszenia i utworzeniu PINu możesz śledzić jakie kroki zostały podjęte w związku ze zgłoszeniem (sprawdzaj swoje zgłoszenie systematycznie, ponieważ osoby upoważnione do podejmowania działań następczych mogą poprosić o dodatkowe informacje).
  4. PIN który tworzysz nie może być łatwy do odgadnięcia.
  5. PIN oraz link do zgłoszenia należy chronić przed osobami nieuprawnionymi.
  6. Nasza organizacja, na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024              o ochronie sygnalistów korzysta z zewnętrznej platformy (aplikacji Esignaller)              do przyjmowania zgłoszeń sygnalistów, która zapewnia zachowanie poufności danych sygnalisty i innych osób m.in. tych których dotyczy zgłoszenie.

Regulamin aplikacji Esignaller znajduje się na stronie www.esignaller.pl (zakładka „zarejestruj się” -> „dalej”) a także w bazie wiedzy na stronie www.esignaller.pl.

 

Jak uzyskać dostęp do swojego zgłoszenia?

  1. W potwierdzeniu zgłoszenia uzyskać unikatowy link do swojego zgłoszenia.
  2. Po zaznaczeniu tego linku musisz wpisać utworzony PIN.

 

Ponadto przed dokonaniem zgłoszenia sprawdź:

  1. Czy połączenie internetowe jest szyfrowane (sprawdź, czy ikona kłódki znajduje się w pasku przeglądarki).
  2. Czy przesyłane dokumenty (jeżeli takie będziesz chciał załączyć) nie zawierają metadanych, które mogą ujawnić Twoją tożsamość (zob. m.in. właściwość pliku).

 

Link do formularza zgłoszenia: Formularz zgłoszenia dla sygnalisty