Asset Publisher Asset Publisher

Ze służbami mundurowymi za pan brat - Festyn Bezpieczeństwa

Z okazji 25 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, 7 czerwca został zorganizowany Festyn Bezpieczeństwa.

W upalny czerwcowy weekend, nie zważając na żar lejący się z nieba tłumnie przybyli na Harcerską Górkę przedstawiciele 15 instytucji dbających o szeroko pojęte bezpieczeństwo. Przyświecał im jeden cel-przybliżyć społeczeństwu arkana swojej pracy i podzielić się wiedzą na temat swojego zawodu.

Na Festyn Bezpieczeństwa organizowanym przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Walk o Wolną Polskę, stawili się przedstawiciele m.in. Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Sanepidu, MZGK, Służby Więziennej, Sanepidu, WOPR-u i in. Nie zabrakło tez pracowników Lasów Państwowych. W dniu 7 czerwca Harcerska Górka była bez wątpienia najbezpieczniejszym miejscem w mieście!

Pracownicy Nadleśnictwa zaprezentowali 2 wozy bojowe oraz ich wyposażenie. Był to Land Rover Defender Straży Leśnej oraz Land Rover Defender przeznaczony do ochrony pożarowej.

Dbałość i troska o bezpieczeństwo lasów to ważny wątek codziennej pracy nowosolskich leśników.   Bo na las czyha wiele zagrożeń… a wśród nich m.in. nieodpowiedzialne zachowanie człowieka. Podczas festynu można było dowiedzieć się sporo na temat ochrony lasu przed szkodnictwem leśnym i ochrony przed pożarami.

Obecny na festynie Strażnik Leśny – pan Józef Mindler przybliżył uczestnikom pojęcie szkodnictwa leśnego, które wiąże się m.in. z nielegalną ścinką drzew, kradzieżą drewna, kłusownictwem, niszczeniem siedlisk roślin i zwierząt, nielegalnym pozyskaniem runa, zaśmiecaniem.

Natomiast pracownicy stanowiący załogę samochodu ppoż – Bolesław Roskwitalski i Bartosz Bartkowiak uświadamiali najmłodszych na temat ochrony lasu przed największym wrogiem, jakim jest ogień. Dzieci chętnie siadały na miejscu kierowcy obu terenówek, a możliwość sprawdzenia sygnałów dźwiękowym stanowiła wielką atrakcję, która jednak nie przebiła największego „hitu" jakim okazał się przywieziony eksponat bobra imieniem „Czesio". Zarówno najmłodsi jak i Ci nieco starsi mogli przekonać się jak potężny jest nasz największy gryzoń i jakim orężem dysponuje. Ciekawość budził jego ogon nazywany pluskiem lub kielnią oraz łapy, na których widoczna była błona pławna. Można było się na własne oczy przekonać jak jest on doskonale przystosowany do życia w wodzie.

Nie zabrakło też ciekawych leśnych wydawnictw, map nowosolskich lasów i gadżetów upominkowych związanych z Lasami Państwowymi.