Lista aktualności Lista aktualności

Pamiątkowe odsłonięcie tablicy w Siedlisku

W dniu 25 stycznia w Wyłuszczarni Nasion w Siedlisku, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci zmarłemu w 2016 roku, emerytowanemu naczelnikowi Wydziału Hodowli Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Mentor, nauczyciel, naczelnik, wspaniały człowiek tak opisują go leśnicy, których ścieżki zawodowe i życiowe skrzyżowały się z śp. Kazimierzem Bąkiem.

Uroczystość otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Sól Artur Tararuj i Dyrektor RDLP w Zielonej Górze Wojciech Grochala, który przypomniał sylwetkę zawodową śp. Kazimierza Bąka - długoletniego pracownika Lasów Państwowych.

W uroczystości uczestniczyła także rodzina śp. Kazimierza Bąka - jego córki Małgorzata Mańka i Monika Muller, które wraz z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze dokonały symbolicznego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Ponadto w uroczystości wzięli udział przedstawiciele zielonogórskiej braci leśnej, wśród których najliczniejszą grupę stanowili leśnicy zajmujący się hodowlą lasu i szkółkarstwem, dla których św. Kazimierz Bąk był mentorem i niezastąpionym nauczycielem. Na spotkaniu nie zabrakło wspomnień i anegdot dotyczących nieżyjącego już emerytowanego naczelnika Kazimierza Bąka.

Uroczystość zakończono wykładem dr. Jana Suszki pt. „Przechowywanie i przysposabianie nasion buka do siewu w Wyłuszczarni Nasion w Siedlisk. Dzieło współpracy RDLP i Instytutu Dendrologicznego Państwowej Akademii Nauk w Kórniku” oraz prezentacją publikacji pt. „Kazimierz Bąk, Leśnik, Naczelnik, Przyjaciel”, będącej efektem inicjatywy wychowanków i przyjaciół śp. Kazimierza Bąka.

 

Notka Biograficzna:

Emerytowany Naczelnik Kazimierz Bąk urodził się w 1935 roku w Ostrowie Wlkp. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w BUL w Poznaniu. Po ukończeniu stażu, zatrudniony został w Nadleśnictwie Piechowice jako adiunkt. W latach 1963-1973 roku związał się zawodowo z Technikum Przemysłu Leśnego w Sobieszowie i kolejno z Technikum Leśnym w Goraju. W latach 1973-1977 pracował na stanowiskach kierowniczych w Nadleśnictwach Wilkanowo i Zielona Góra. Lata 1978-2000 to czas poświęcone pracy w OZLP i RDLP w Zielonej Górze, w których to jednostkach pracował jako naczelnik Wydziału Zagospodarowania Lasu, szef Działu Hodowli Lasu i Nasiennictwa oraz naczelnik Wydziału Hodowli Lasu. Kazimierz Bąk przepracował ponad 40 lat w służbie polskich lasów, w tym 28-lat w jednostkach Lasów Państwowych. O tym jak znamienitą był postacią mogą świadczyć liczne wyróżnienia i odznaczenia nadane w czasie długoletniej kariery zawodowej m.in. „Złoty Krzyż Zasługi”, „Zasłużony dla leśnictwa zielonogórskiego”, „Za zasługi w rozwoju woj. Zielonogórskiego”, jak również „Za zasługi dla Ochrony Śród. i Gosp. Wodnej”. Śp. Kazimierz Bąk zmarł w 2016 roku.