Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasu

21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów. To także początek wiosny - czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia społeczeństwa do polskich lasów "Lasy Państwowe. Zapraszamy" pod takim hasłem Lasy Państwowe przypominają, że lasy w Polsce są otwarte i dostępne dla wszystkich.

 

W Oczekiwaniu na WIOSNĘ

Z marcem pogodowe kłopoty nie lada-to słonko świeci, to śnieg pada. I mimo że Wiosna tuż, tuż to za oknami ciężko dostrzec jej zwiastuny skryte w śniegowej scenerii. Są jednak znaki na niebie i ziemi, które świadczą, że nadejście Zielonej Panienki już bliskie. Wiosna kalendarzowa przypada na dzień 21 marca, a gdzie szukać jej widocznych objawów? W ubiegłym tygodniu można było zaobserwować sunące po niebie klucze powracających żurawi, zwiastujące rychły koniec zimy. Te dostojne i pełne gracji ptaki, jakby chciały swoim charakterystycznym śpiewem przepędzić zimę, ich coraz donośniejszy klangor dalekim echem niósł się po lesie. W sprzyjających okolicznościach przyrody można było dostrzec traszki budzące się ze snu, intensywne promienie słońca i wyższa temperatura wybudziły je z zimowego odrętwienia. Nad polami coraz wyraźniej słychać skowronki, a ziemia pachniała tak intensywnie i cudownie. Słoneczko powoduje, że dusza kwitnie w zachwycie. Nie ważne kiedy, ważne że tak naprawdę niebawem ujrzymy wiosnę (nawet jeśli dotrze z małym poślizgiem). Jej oblicze w postaci wcześnie rozkwitających kwiatów, których eksplozja barw i woni dostarczy nam uciechy dla oczu i węchu wynagrodzi nam czas oczekiwania na jej nadejście.

21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów

21 marca leśnicy z całego świata będą również informować o znaczeniu lasów dla życia każdego człowieka. Jak wylicza ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część globalnej gospodarki (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Są one domem dla 80 proc. gatunków roślin i zwierząt (w Polsce w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65 proc. wszystkich u nas spotykanych). Lasy pełnią ważną funkcję "pochłaniacza" dwutlenku węgla (np. drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla). Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew. Ciekawostką jest, że młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare. Najstarsze, ulegające rozpadowi, wydzielają ten gaz do atmosfery. Lasy zatrzymują też wodę, przeciwdziałając powodziom (tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji lasy na terenach nizinnych zmagazynują ok. 120 mln m sześc. wody).

Lasy zapewniają nam też inne, bardziej namacalne korzyści niemal w każdej dziedzinie życia i w niemal każdym miejscu od kuchni, przez aptekę, po plac budowy. Najważniejszym leśnym produktem jest drewno, surowiec trwały i elastyczny, a przy tym relatywnie tani, który wciąż znajduje 30 tys. różnych zastosowań. To jeden z niewielu materiałów ekologicznych, który powstaje w wyniku naturalnego procesu biologicznego i nie wymaga nakładów energii obciążających nasze portfele lub środowisko. Jego zasoby pod warunkiem prowadzenia rozsądnej gospodarki są niewyczerpane.