Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie 2013

W corocznym jesiennym rytuale ruszamy do lasu, wyostrzamy wzrok by wyłonić je spośród ściółki, ukryte wśród gałęzi, pni, igliwia i liści – owocniki grzybów kapeluszowych.

W corocznym jesiennym rytuale ruszamy do lasu, wyostrzamy wzrok by wyłonić je spośród ściółki, ukryte wśród gałęzi, pni, igliwia i liści – owocniki grzybów kapeluszowych.

Każdego zapraszamy do tego by odwiedzić las w najbardziej oczekiwanej przez miłośników grzybobrania porze – wczesną jesienią, wówczas, gdy las ujawnia swoje skarby naszym oczom. Jest, z czego wybierać – w Polsce występuje 4 tys. grzybów wielkoowocnikowych (czyli z kapeluszem), z czego 1 tys. gatunków jadalnych. Do koszy trafiają borowiki, podgrzybki, maślaki, koźlarze, rydze i wiele innych. W wyobraźni widzimy je podsmażane na patelni, marynowane w occie, czy podsuszone, na zimę by nadać aromat wigilijnym potrawom. Niemal czujemy woń unoszącą się przy obróbce kulinarnej i ten smak…By rozkoszować się w pełni skarbami z lasu pamiętajmy o zasadach zbierania grzybów. Ważne jest by rozpoznać napotkany owocnik grzyba – czy jest on jadalny i czy go zebrać, czy niejadalny albo trujący, a więc pozostawić.

Grzyby stanowią ogromną i niezwykle zróżnicowaną grupę. Rola grzybów jest szczególna, wiąże się z destrukcją, bez której nie byłoby życia. Grzyby rozkładając materię organiczną, zapewniają trwanie cyklu obiegu energii i przepływu materii w przyrodzie, zapewniając miejsce do życia różnorodnym organizmom. Niektóre zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Mimo to nie wolno ich bezmyślnie tępić; niszczyć grzybni, deptać czy przewracać kapeluszy, nawet jeśli nie przedstawiają dla nas wartości i ich nie zbieramy. Uczmy takich zachowań nasze dzieci. Współpracujmy z Przyrodą rozumnie i cechujmy się podejściem pełnym szacunku.

Zachęcamy również do udziału w konkursach organizowanym przez tygodnik krąg.

1. Leśne trofeum - największy okaz;
2. Leśne bogactwo - najliczniejszy zbiór;
3. Kadr z lasu - zdjęcie grzyba ( można fotografować dowolne obiekty: jadalne, niejadalne lub trujące. -Chodzi o uchwycenie grzybów w ich naturalnym środowisku, którego niezwykle piękny komponent stanowią ).

Materiały do pobrania