Lista aktualności Lista aktualności

Czas geofitów!

Wiosnę nie tylko już czuć w naszych lasach, coraz częściej możemy ją także usłyszeć i zobaczyć.

Wiosnę możemy odkrywać już wszystkimi zmysłami!

Najbardziej dynamiczną z pór roku możemy obserwować w naszych lasach już od pewnego czasu. Do pierwszych zwiastunów wiosny jakimi są odgłosy powracających żurawi, dołączyły wspaniałe, pierwsze kwiaty tzw. geofity.

Wiosna to doskonały czas by rozpocząć leśne wędrówki. To także czas, gdy las odkrywa swoje piękno poprzez budzącą się do życia przyrodę. Leśni turyści nie zawsze zwracają uwagę na świat roślin, a jest on wbrew pozorom niezwykle fascynujący. Drzewa i krzewy zaczynają pylić, pączki drzew robią się wyraźnie nabrzmiałe, co zwiastuje w niedługim czasie pojawienie się pierwszych listków.

Wczesną wiosną możemy w naszych lasach podziwiać eksplozje barw, przepięknych kwiatów z których najbardziej rozpoznawalne są : śnieżyczka przebiśnieg, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, żywiec gruczołowaty i cebulkowy, czosnek niedźwiedzi, kokorycz pusta, złoć żółta czy podbiał pospolity.

Zachęcamy do spojrzenia pod nogi i przyjrzeć się jak wygląda życie w dnie lasu. Geofity to rośliny, które kwitną i owocują jeszcze przed rozwojem liści na drzewach i krzewach.  Wiosna dla tych leśnych sprinterów to wyścig, od którego zależy czy zdążą się rozwinąć, zakwitnąć i dzięki temu wydać plon. Z chwilą rozwinięcia się liści w koronach drzew, tym samym pogorszeniem się warunków świetlnych w dnie lasu, pędy nadziemne geofitów giną. Cały okres wegetacyjny geofitów musi zmieścić się w bardzo krótkim czasie, dlatego nazwaliśmy ten rodzaj roślin „leśnymi sprinterami" - w naszej strefie klimatycznej rośliny te można znaleść przedewszystkim w lasach liściastych.

Zapraszamy do lasu na leśne wędrówki w poszukiwaniu barw, zapachów odgłosów budzącej się do życia przyrody.