Lista aktualności Lista aktualności

Dom dla nadodrzańskiego rybołowa

Wiedzieliście, że szopy pracze są tak szeroko rozpowszechnione w naszej okolicy? Albo że zawiesza się budki lęgowe dla kaczek?

O tym że budki lęgowe warto modyfikować, bądź zakupywać w profesjonalnych sklepach, bardzo ciekawie opowiedział ceniony ornitolog Przemysław Pulka. To właśnie on zabrał swoich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowej Soli na wyjątkową lekcję terenową. Rzeka Odra, a co za tym idzie teren zalewowy oraz bogactwo drzew dziuplastych. Całość tych warunków przyrodniczych przyciąga królestwo zwierząt od małych ptaków, poprzez ssaki, gady, płazy czy owady.

W nadodrzańskich dębinach niejednokrotnie widywane były ptaki drapieżne. Wśród nich także rybołów, który w województwie lubuskim jest gatunkiem oscylującym na granicy wymarcia, a obecność par rybołowów w bieżącym roku wykazano w województwie lubuskim na 11 stanowiskach. Ptaki te gniazdują niemal wyłącznie na sztucznych platformach lęgowych. Wychodząc naprzeciw rybnemu łowcy, stworzyliśmy dla niego gniazdo przy pomocy członka Komitetu Ochrony Orłów.

 

Zachęcamy do oglądania!