Lista aktualności Lista aktualności

"1000 DZRZEW NA MINUTĘ"

Tylko tej wiosny na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól leśnicy posadzą blisko 1mln drzew.

Czy drzewa są nam niezbędne do życia? Po co nam las?

Lasy Państwowe w tym także Nadleśnictwo Nowa Sól działają według 10 letniego Planu Urządzania Lasu, co oznacza że leśnicy nie mogą wyciąć więcej niż było to określone w stosownym dokumencie, o którym mówią jako o swojej „Biblii".

Jak sprawa drzew wygląda w Lasach Państwowych? Czy lasów w Polsce przybywa?
Czy może jest wręcz odwrotnie?

Aby odpowiedziec na te i inne pytania zajrzeliśmy do szkółki leśnej czyli „lasu w mikroskali". Rosną tam wszystkie rodzime gatunki drzew, które później trafiają do naszych lasów...

Co udało nam się ustalić? Lasów w Polce przybywa!

Tylko tej wiosny na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól zostanie posadzonych ok. 1 mln szt. młodych drzewek, nie licząc drzewek z tzw. odnowień naturalnych. Czy to dużo? Rocznie na terenie całego kraju leśnicy sadzą 500 mln drzew, czyli 1000 na minutę, co daje około 13 szt. na każdego Polaka rocznie.

Liczby brzmią zawrotnie i niewyobrażalnie, nasi leśnicy przyznają, że wiosna to bardzo pracowity czas nie tylko dla nich ale także dla osób zatrudnionych przy sadzeniu lasu. Beata Kątna zajmująca się edukacją przyrodniczą głównie dzieci i młodzieży, dodaje „Gdy leśnicy wycinają las obowiązkowo muszą w tym miejscu posadzić nowy lub wyprowadzić tzw. odnowienie naturalne. Przyznaję, że wycinamy lasy, pozyskujemy drewno, które jest nam niezbędne – każdy z nas chce się otaczać ekologicznymi przedmiotami, a te wykonane z drewna właśnie takie są. Dzieci zwykle proszę, aby zastanowiły się które zabawki wyrządzą mniej szkody przyrodzie i dodatkowo okażą się trwalsze? Rzadko spotykam się z odpowiedzą, że to te wykonane z plastyku, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy."

 

Zapraszamy do lasu! Po świeże powietrze i nie tylko…